UA-214389574-1

کالای برقی و روشنایی برق نیما

5 مورد طلایی برای تشخیص کیفیت سیم و کابل

در بیشتر مواقع سیم و کابل در جای یکدیگر و به همراه هم نام برده می شود، اما در حالت کلی سیم از لحاظ فنی یک رسانای جریان الکتریسیته است و کابل نیز از مجموعه سیم ها تشکیل شده است که درون یک پوشش پلاستیکی محافظت می شود. همانطور که می دانید هر کالایی که تولید می شود دارای استاندارد مخصوص به خود است در تولید سیم و کابل نیز این استاندارد وجود دارد که یک کد ده رقمی است که این کد مختص شرکت تولید کننده است. کد روی محصول را اگر به سامانه پیامکی سازمان ملی استاندارد ایران به شماره 10001517 ارسال کنید پیامی را که اطلاع زیر را در آن لحاظ شده است برایتان ارسال می شود:

 • نام فرآورده
 • تاریخ اعتبار
 • نام واحد تولیدی
 • استان  
 • شهرستان
 • نوع استاندارد  
 • وضعیت پروانه

در این مقاله قصد داریم بهترین روش برای تشخیص کیفیت سیم و کابل را مورد بررسی قرار دهیم.

یکی از شاخص های مهم و اساسی برای تعیین کیفیت سیم و کابل، مقاومت هادی است. مقاومت هادی مربوط به بیشتر مقدار هادی استفاده شده در (مس یا آلومینیوم) می شود. بیشترین هزینه این محصول به هادی مصرفی آن بستگی دارد. کسانی که سیم و کابل نامرغوب را تولید می کنند در واقع در این قسمت از کیفیت کالا می گذرند که باعث کاهش هزینه می شود.

روش‌هایی که در تولید سیم و کابل غیر استاندارد به کار می‌رود:

 1. استفاده از مس در سیم و کابل، کمتر از حد مجاز
 2. استفاده از مس با خلوص پایین‌تر از استاندارد
 3. استفاده از CCA به جای مس
 4. کمتر بودن طول سیم و کابل از طول عنوان شده روی برچسب محصول.
 5. تغییر زخامت هادی در طول سیم و کابل.
 6. استفاده از مواد اولیه نامرغوب در تولید روکش سیم و کابل
 7. نحوه تشخیص سیم و کابل تقلبی

تشخیص سیم و کابل در نگاه اول کاری بسیار سخت است زیرا بسیاری از نمونه های بی کیفیت همانند نمونه های اصل می مانند.واضح‌ترین نشانه یک کابل مجاز این است که مطمئن شویم که هر جعبه از کابل برچسب هولوگرافیک UL را دارد.

5 مورد طلایی برای تشخیص کیفیت سیم و کابل

5 مورد تشخیص کیفیت سیم و کابل

 1. سطح بیرونی سیم و کابل باید صاف و فاقد هرگونه فرورفتگی و برجستگی باشد.
 2. قطر زیاد عایق یا غلاف سیم و کابل دلیلی مبنی بر مرغوب بودن آن محصول نیست متاسفانه برخی از تولیدکنندگان با کاستن از وزن مس لازم در سیم و کابل و افزودن به قطر عایق یا غلاف سبب می‌شوند وزن محصول مناسب به نظر برسد، اما این محصول قابلیت استفاده برای مورد طراحی شده را نخواهد داشت و در صورت استفاده سبب بروز آتش‌سوزی و یا مشکلات دیگر می‌شود.
 3. هنگامی که سیم را از مقطع برش می‌زنیم (توسط سیم چین یا تیزبر) باید هادی (مس) در مرکز عایق قرار گرفته باشد که اصطلاحا به آن سنتر بودن هادی گفته می‌شود.
 4. هنگامی که کابل را از مقطع برش می‌زنیم باید غلاف به گونه‌ای سیم‌ ها را در برگرفته باشد که ضخامت غلاف در اطراف سیم‌ ها مساوی باشد که اصطلاحا به آن سنتر بودن سیم‌ها گفته می‌شود.
 5. عایق سیم هنگام جداسازی از هادی (مس) باید به آسانی و به صورت کشسان از روی مس جدا گردد.

فروشنده با کیفیت ترین سیم و کابل در لاله زار

برق نیما جز یکی از فروشندگان بزرگ در خیابان لاله زار تهران است که با توجه به سابقه چندین ساله این فروشگاه، مدیریت این مجموعه توانسته بسیاری از نمایندگی های شرکت های بزرگ و با کیفیت را کسب کند. برق نیما با توجه به شرایطی که پیش آمده تصمیم گرفته است که قیمت محصولات را با کمترین سود به فروش برساند. امروزه بسیاری از خرید ها به صورت اینترنتی صورت گرفته می شود به همین منظور مدیریت مجموعه تصمیم به راه اندازی سایت فروشگاهی کرده است. شما داخل سایت می توانید کالاهایی همچون انواع کلید و پریز، سیم و کابل، داکت ترانکینگ، لوله و اتصالات، کلید های مینیاتوری، آیفون تصویری و انواع محصولات روشنایی را مشاهده نمایید. تمامی محصولات گفته شده با بهترین برند های موجود در بازار در سایت قابل خرید می باشد.

اولین نفر باشید که دیدگاهش را می نویسد !

دیدگاه شما برای ما مهم است.