UA-214389574-1

کالای برقی و روشنایی برق نیما

انواع کابل تک رشته مفتولی و چند رشته مفتولی

کابل تک رشته مفتولی ضخیم تر از کابل های رشته ای بوده و برای استفاده در فضای باز که به دوام و جریان بیشتر نیاز دارد، ایده آل است. کابل تک رشته مفتولی در شرایط محیطی سخت و تغییرات آب و هوایی مکرر مقاوم بوده و در جایی استفاده می شود که نیاز کمی به انعطاف پذیری کابل وجود داشته باشد.

این کابل با روکش پلاستیکی PVC برای نصب در لوله ها و تاسیسات کانال ایده آل است و اغلب برای انتقال جریان های بالا در زیرساخت های ساختمانی، تابلوهای کنترل برق و همچنین روشنایی صنعتی استفاده می شود.

کابل NYM

انواع کابل تک رشته مفتولی و کاربرد و موارد استفاده آن

کابل تک رشته مفتولی به دو دسته سنگین (NYM) و سبک(NYA) تقسیم بندی می شود. در ادامه مطلب به معرفی این دو نوع کابل و کاربرد و موارد استفاده هرکدام خواهیم پرداخت.

کابل NYM

یکی از دو نوع کابل تک رشته مفتولی کابل NYM است. ولتاژ اسمی این کابل 300/500 است. این کابل به عنوان یک کابل ولتاژ پایین با یک یا چند عایق ترموپلاستیک ویژه مبتنی بر PVC شناخته می شود. علاوه بر انتقال قدرت، استحکام بالا بزرگترین ویژگی این کابل ها شناخته می شود. حداکثر دمای عملیاتی آن 70+ درجه سانتیگراد و حداقل دمای عملیاتی آن نیز 35- است. این کابل می تواند در تاسیساتی که دمای آن تا 35- درجه سانتیگراد است استفاده شود.

از این مدل کابل تک رشته مفتولی می توان در انبارها و محل های کاری که خطرات جدی مانند آتش سوزی و انفجار وجود دارد استفاده کرد. همچنین عموما در مناطق مسکونی و صنعتی خشک و مرطوب که نیاز به حفاظت مکانیکی نیست قابل استفاده است. این کابل نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرد.

کابل NYA

مدل دیگر کابل تک رشته مفتولی کابل NYA است. این کابل از مواد مسی یک هسته ساخته شده و با یک لایه عایق پی وی سی پوشیده شده است. ولتاژ اسمی این کابل450/750 است. کابل NYA را می توان برای تاسیسات زیرزمینی در مکان های مرطوب یا خشک استفاده کرد. این کابل برای سیم کشی در منزل، تابلوهای برق و پریز مناسب است و به دلیل مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش امکان استفاده در فضای باز را نیز دارد.

کابل متحدالمرکز

انواع کابل چند رشته مفتولی و کاربرد و موارد استفاده آن

کابل رشته ای از چندین رشته نازک (اغلب مسی) به هم تنیده شده و روکش PVC  ساخته می شود. یکی از مزایای کابل های چند رشته مفتولی نسبت به کابل تک رشته مفتولی قدرت انعطاف پذیری آنها است. در واقع کابل های چند رشته مفتولی برای تحمل خم شدن و پیچ خوردگی ساخته می شوند.

کابل های چند رشته مفتولی انواع مختلفی داشته و ماهیت همه کاره دارند. در ادامه به معرفی انواع کابل های چند رشته مفتولی و همچنین کاربردهای آن اشاره خواهیم کرد.

کابل های چند رشته مفتولی دسته دسته

اصطلاح دسته دسته به مجموعه‌ای از رشته‌ها اطلاق می‌شود که بدون توجه به آرایش هندسی در یک جهت به هم پیچیده شده‌اند. در این نوع از کابل های چند رشته مفتولی رشته های نازک در یک جهت به هم متصل می شوند. این رشته ها آرایش هندسی خاصی ندارند. آنها برای اطمینان از انعطاف پذیری، دوام و مقاومت بهینه، پیچ خورده و محکم می شوند. این مدل از کابل ها عمدتاً برای کاربردهای داخلی استفاده می شوند.  

کابل متحدالمرکز

این مدل از کابل های چند رشته مفتولی شامل یک هسته مرکزی است که توسط یک یا چند لایه مجزا احاطه می شود. در حالی که لایه اول از کمترین مقدار سیم تشکیل شده است، لایه بعدی شش لایه بیشتر از لایه قبلی خود دارد. به علت اینکه این رشته ها در دایره های متحدالمرکز قرار گرفته اند، نیاز به استفاده از مواد پرکننده به شدت کاهش می یابد.

کابل متحدالمرکز توسط اپراتورهای شبکه توزیع مصارف خانگی استفاده می شود. این نوع از کابل های چند رشته مفتولی مناسب برای جعبه های توزیع اصلی و فرعی، سیستم های روشنایی خیابان و ساختمان های مرتفع هستند.

کابل های چند رشته مفتولی هادی حلقوی

در کابل هادی حلقوی هسته‌ای وجود دارد که به طور کامل یا جزئی از مواد نارسانا ساخته شده است. سیم هایی که باید عایق باشند در لایه های متحدالمرکز، به طور معکوس در اطراف این هسته تابیده می شوند. کابل های چند رشته مفتولی هادی در مواقعی استفاده می شوند که نیاز به خم شدن و جابجایی مکرر کابل وجود دارد. این کابل ها در مدار دستگاه های الکترونیکی و بردهای PCB استفاده می شوند.

کابل دسته دسته

کابل رشته طناب

هنگامی که چندین سیم با هم در چندین بسته دسته بندی می شوند، معمولاً به آنها رشته های طناب می گویند. این نوع از کابل ها به عنوان کابل های بسیار بادوام و انعطاف پذیر شناخته می شوند؛ در نتیجه برای کاربردهای مختلف که نیاز به حرکت مداوم دارند، مورد استفاده قرار می گیرند.

کابل های چند رشته مفتولی هادی رشته ای فشرده

هادی رشته ای فشرده یک هادی گرد است که در آن تمام لایه ها در یک جهت رشته شده و به شکل ایده آلِ از پیش تعیین شده نورد شده اند. در این نوع از کابل های چند رشته مفتولی عملاً هیچ فاصله یا فضای خالی وجود ندارد و همین موضوع باعث قطر کمتر از حد معمول کابل هادی رشته ای فشرده می شود. این نوع کابل ها اغلب در جاهایی که به قطر کمتر نیاز است استفاده می شوند.

نکته

با توجه به انواع و کاربردهای کابل تک رشته مفتولی و کابل های چند رشته مفتولی می توانید بهترین و مناسب ترین نوع کابل را انتخاب کنید. در هنگام خرید کابل تک رشته و چند رشته مفتولی توجه به چند نکته می تواند انتخاب شما را آسان تر کند.

زمان خرید این نوع کابل ها بررسی کنید که کابل برای چه کاربردی مورد استفاده قرار می گیرد. به طور مثال برای ارتباطات داده‌های دیجیتال مناسب است یا اتصالات برقی. مطمئن شوید کابلی که انتخاب می‌کنید، برای کاربرد مورد نظر شما مناسب باشد. همچنین مطمئن شوید که طول و قطر کابلی که می‌خواهید خریداری کنید، با نیازهای شما سازگاری داشته باشد. برندی را انتخاب کنید که در زمینه تولید کابل تک رشته مفتولی و کابل های چند رشته مفتولی معتبر و معروف باشد.انواع کابل تک رشته مفتولی و چند رشته مفتولی

اولین نفر باشید که دیدگاهش را می نویسد !

دیدگاه شما برای ما مهم است.