UA-214389574-1

کالای برقی و روشنایی برق نیما

کلید مینیاتوری چیست؟

کلید مینیاتوری یا  کلید محافظ جان MCB از عبارت Miniature Circuit Breaker  گرفته شده است و یکی از تجهیزات پرکاربرد الکتریکی به شمار می رود و در برق کشی ساختمان استفاده می شود. این کلید در مقابل جریانات اضافی حساس است و سریعا مدار را قطع می کند. به این صورت که اگر جریان اضافی از فیوز بگذرد برای تامین امنیت و جلوگیری از اتصال کوتاه برق را قطع می کند در نتیجه مانع آسیب رسیدن به سایر اجزای مدار و وسایل می شود. در این مطلب از مجموعه برق نیما به بررسی کاربرد و انواع کلیدهای مینیاتوری می پردازیم.

ساختار کلید مینیاتوری:

یک کلید مینیاتوری از اجزای زیر تشکیل شده است:

 • بدنه: بدنه تمام اجزا داخلی کلید مینیاتوری را داخل خود نگه می دارد و از آن ها در مقابل گرد و خاک محافظت می کند. مواد تشکیل دهنده بدنه ها عایق هایی مانند پلاستیک و سرامیک ها می باشند.
 • اتصالات: MCB ها دارای دو اتصال ثابت و متحرک هستند.
 • اهرم: MCB ها به وسیله اهرم روشن و خاموش می شوند.
 • ضامن مکانیکیبرای نگه داری اتصال ها زیر کشش فنر در حالت روشن بودن کلید در MCB تعبیه شده است.
 • بی متال: بی متال با سنجش جریان طولانی مدتی که بیشتر از جریان نامی باشد، حفاظت اضافه بار را انجام می دهد. 
 • مگنت: مگنت ها با آزاد کردن ضامن مکانیکی باعث حفاظت آنی در مقابل اتصال کوتاه می شوند. هنگامی که جریان گذرا از سیم پیچ از یک مقدار خاص (معمولا بیش از 8 برابر جریان نامی) بیشتر شود، مگنت فعال می شود. مگنت در حالت اضافه بار فعال نمی شود.
 • جرقه گیر: جرقه گیر برای شکستن و خاموش کردن جرقه استفاده می شود.

نحوه عملکرد کلید مینیاتوری:

کلید مینیاتوری در حالت اضافه بار(زمانی که جریان بیشتر از جریان نامی از MCB بگذرد)، در هنگام گذر جریان، بی متال گرم شده و خم می شود و ضامن مکانیکی را آزاد می کند. مدت زمان خم شدن بی متال به مقدار جریانی که از آن می گذرد بستگی دارد. هر چه جریان بیشتر شود، انحراف بی متال سریعتر انجام می شود. در حالت اتصال کوتاه، جریان گذرا از مگنت پیستون را به سمت ضامن حرکت می دهد. در نتیجه ضامن به صورت آنی آزاد می شود و بلافاصله اتصالات را آزاد می کند.

 انواع کلید مینیاتوری:

فیوز مینیاتوری از نظر کاربرد به تیپ های B روشنایی، C موتوری، D ترانسفورماتوری، K قدرت و Z بسیار حساس تقسیم بندی می گردد:

فیوز مینیاتوری نوع B روشنایی:

کلید مینیاتوری نوع B عموما در مصارف خانگی و روشنایی کاربرد دارند. این کلیدها در جریان اضافه بار بین ۳ تا ۵ برابر جریان نامی در زمان مشخص، مدار را قطع می کنند و حساسیت مناسبی برای کاربردهای عادی خانگی دارند. این کلید به فیوز مینیاتوری تندکار نیز معروف است.

فیوز مینیاتوری نوع C موتوری:

کلید مینیاتوری نوع C بیشتر کاربرد صنعتی دارند. این کلیدها در جریان اضافه بار بین ۵ تا ۱۰ برابر جریان نامی در زمان مشخص، مدار را قطع می کنند و زمان قطعشان از تیپ B بیشتر است. این کلید به فیوز مینیاتوری کندکار نیز معروف است.

فیوز مینیاتوری نوع D ترانسفورماتوری:

کلید مینیاتوری نوع D برای مصارف صنعتی خاص (مانند مولد های اشعه ایکس X-Ray و یا ترانسفورماتورها) استفاده می شوند. این کلیدها در جریان اضافه بار بین ۱۰ تا ۲۰ برابر جریان نامی در زمان مشخص، مدار را قطع می کنند و زمان قطعشان از تمامی تیپ ها بیشتر است.

فیوز مینیاتوری نوع K قدرت:

کلید مینیاتوری نوع K برای حفاظت در مدارات قدرت، ترانسفورماتور و موتور ها استفاده می شوند. در این نوع از کلید مینیاتوری حد جریان برای قطع در موارد اضافه بار کمتر از سایر کلیدها است و هنگام به وجود آمدن اضافه بار مدار را سریعتر قطع می کنند ولی در موارد اتصال کوتاه منحنی قطع این نوع کلید ها بین تیپ D و C می باشد.

فیوز مینیاتوری نوع Z بسیار حساس:

این نوع از کلید مینیاتوری هنگامی که جریان عبوری از جریان نامی بیشتر شود در یک مدت زمان خاص(که از تمامی تیپ ها کمتر است) طبق منحنی قطع، فرمان قطع را صادر می کند. حساسیت این نوع از کلیدها، هم در مواقع اضافه بار و هم اتصال کوتاه از تمامی تیپ های دیگر بیشتر است و در صورت بروز خطا مدار را سریعتر قطع می کند. بنابر این کاربرد این نوع فیوز مینیاتوری در مدارات با حساسیت بالا می باشد.

حفاظت های کلید مینیاتوری:

به طور کلی مینیاتوری ها دو نوع حفاظت انجام می دهند:

1. حفاظت در برابر اتصال کوتاه:

مکانیزم مغناطیسی یا C Part: در صورت اتصال کوتاه، جریان در مدت زمان میلی ثانیه، تا هزار برابر جریان نامی، افزایش می­یابد. این موضوع باعث ایجاد یک میدان مغناطیسی بسیار قوی در اطراف سیم پیچ های مغناطیسی می شود. در این حالت، مکانیزم قطع بخش C Part، عمل کرده و باعث قطع مدار می گردد.

2. حفاظت در برابر اضافه جریان:

 حفاظت در برابر اضافه بار: مکانیزم حرارتی یا T Part: زمانی که بطور همزمان از تعدادی وسیله ی الکتریکی استفاده شود، اضافه بار اتفاق می افتد، زیرا همه ی لوازم به طور موازی به هم متصل هستند، چنین سناریویی منجر به اضافه بار می شود. در صورت اضافه بار، جریانی بیشتر از جریان نامی از MCB عبور می کند.

در این حالت، نوار فلزی موجود در بخش T Part، با گرم شدن زیاد، منحرف شده و قفل مکانیکی را آزاد می کند. با آزاد شدن قفل مکانیکی، مکانیزم اهرم عمل کرده و مینیاتوری را به مد off می برد. این گونه است که مینیاتوری در برابر اضافه بار حفاظت انجام می دهد.

مزیت های کلید مینیاتوری نسبت به فیوز:

 • در اتصال کوتاه، کلیدهای مینیاتوری سریعتر از فیوزها عمل می کنند.

 • در اضافه بار، کلیدهای مینیاتوری حفاظت بهتری دارند.

 • MCB ها می توانند بعد از هر خطا مجدد استفاده شوند ولی فیوز ها باید بعد از خطا دوباره سیم کشی یا تعویض شوند.

 • قطع ایمن جریان اتصال کوتاه و خاموش کردن جرقه.

 • عملکرد MCB با استفاده از اهرم بسیار آسان تر از فیوز ها می شود

 • MCB ها به طور دستی می توانند خاموش شوند، این ویژگی برای تعمیر بسیار مفید است.

 شما میتوانید انواع تجهیزات الکترونیکی را از فروشگاه برق نیما در لاله زار تهران، به صورت حضوری، تلفنی یا از طریق سایت خریداری نمایید.

اولین نفر باشید که دیدگاهش را می نویسد !

دیدگاه شما برای ما مهم است.