UA-214389574-1

کالای برقی و روشنایی برق نیما

انواع سیستم‌های اعلام حریق برند زیتکس

اعلام حریق زیتکس

یکی از معتبر ترین سیستم‌های اعلام حریق ایرانی، سیستم اعلام حریق زیتکس است. زیتکس (Zitex) اولین برند ایرانی است که توسط سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران تایید صلاحیت شده است. زیتکس گواهی‌نامه و تاییدیه‌های اروپایی و بین‌المللی زیادی را نیز کسب کرده است. این برند ایرانی از نظر کیفیت با برندهای اعلام حریق اروپایی در رقابت است. ایمنی و کیفیت بالا، قیمت مناسب و همچنین تکنولوژی حذف نویزها و آلارم‌های کاذب، این برند را بسیار پرطرفدار ساخته است.

در ادامه‌ی این مطلب به معرفی تجهیزات اعلام حریق زیتکس می‌پردازیم. لازم به ذکر است که کلیه محصولات اعلام حریق برند زیتکس با نازل ترین قیمت در فروشگاه برق نیما موجود است.

انواع سیستم‌های اعلام حریق زیتکس:

زیتکس محصولات و تجهیزات اعلام حریق خود را در دو دسته‌ تولید و به بازار عرضه می‌کند:

  • سیستم متعارف (Conventional)
  • سیستم آدرس‌پذیر (Addressable) 

سیستم متعارف:

سیستم‌های متعارف زیتکس شامل تجهیزات زیر می باشد:

در سیستم‌های متعارف، هر طبقه یا بخش از ساختمان به عنوان یک زون مشخص می‌شود. کنترل پنل متعارف به ازای زون‌های تعیین شده در سیستم یک چراغ روشن دارد. در صورت فعال شدن هر یک از دتکتورها می‌توان شناسایی کرد آتش‌سوزی در کدام یک از زون‌ها صورت گرفته است.

امکان شناسایی محل دقیق آتش‌سوزی در سیستم‌های متعارف وجود ندارد. سیستم متعارف زیتکس از نظر قیمتی نسبت به سیستم آدرس‌پذیر زیتکس مناسب‌تر است. علاوه بر قیمت، کاربردی بودن سیستم متعارف زیتکس برای ساختمان‌ها و مصارف کوچک، دلیل اصلی انتخاب آن توسط مشتری‌ها است.

دتکتورهای دودی متعارف:

دتکتورهای دود متعارف زیتکس از نوع فوتوالکتریک بوده و به خاطر طراحی خاص آن‌ها در برابر گرد و غبار، حشرات و تداخل میدان‌های مغناطیسی مقاوم هستند. این دتکتورها همگی برای شناسایی دودهای حاصل از حریق‌های پنهان یا آشکار مناسب هستند. استاندارد حفاظت این دتکتورهای دودی IP23 است که به معنای مقاومت بالای بدنه‌ی این دتکتور در برابر خط و خش، رطوبت، اسید و پاشیدن آب به آن است.

دتکتورهای حرارتی متعارف:

دتکتورهای حرارتی از نوع دما ثابت یا افزایشی نسبت به تغییرات دما در محیط حساس هستند. دتکتورهای دما ثابت و افزایشی زیتکس مجهز به تکنولوژی حذف نویز و آلارم‌های کاذب هستند. این دتکتورها، همانند دتکتورهای دودی زیتکس، لایه‌ای پوششی برای محافظت در برابر رطوبت و مواد شیمیایی دارند.

دتکتورهای ترکیبی دود و حرارت متعارف:

در این دتکتور ترکیبی سنسورها تلفیقی از سنسور دود و حرارت هستند و امکان شناسایی همزمان دود و حرارت دارد. سنسور حرارتی این دتکتور بر اساس افزایش دمای محیط در یک مقطع زمانی خاص و یا رسیدن به یک دمای از پیش تعیین شده فعال می‌شود. سنسور دود این دتکتور نیز بر اساس پردازش نوری یا فوتوالکتریک است. دتکتورهای ترکیبی زیتکس در برابر نویز و آلارم‌های کاذب مقاوم هستند و بدنه‌ی آن ها ضد ضربه و لرزش است.

دتکتور گاز متعارف:

دتکتور گازی زیتکس قابلیت استفاده به صورت مستقل و یا به صورت شبکه همراه با پنل مرکزی دارد. این دتکتور می‌تواند گازهای شهری، LNG و CNG موجود در محیط را شناسایی کند. این دتکتورها چه به صورت مستقل مورد استفاده قرار گیرند و چه در اتصال با شبکه، نیاز به تامین تغذیه از برق 220 ولتی شهری دارند.

پنل متعارف:

 هر دستگاه قابلیت تعریف 2 تا 18 زون را دارد و از آنجایی که پنل متعارف زیتکس قابلیت شبکه شدن دارد، می‌توانید با شبکه کردن آن، این عدد را به 36 برسانید. تعداد آژیرهای قابل نصب بر روی این پنل 10 عدد است. پنل اعلام حریق متعارف زیتکس قابلیت نصب حداکثر 20 دتکتور دودی و 30 دتکتور حرارتی را دارد. همچنین تعداد شستی‌های قابل نصب در این پنل نامحدود است.

شستی متعارف:

از شستی‌های اعلام حریق برای فعال کردن هشدار به صورت دستی استفاده می‌شود. محصولات اعلام حریق متعارف زیتکس دارای سه نوع شستی است.

مدل ZI-CP 85: این مدل از نوع برگشت‌ناپذیر است. با شکستن شیشه‌ی جلویی فرمان اعلام حریق به دستگاه مرکزی اعلام می‌شود.

مدل ZI-CP 86: این مدل شستی هم از نوع برگشت‌ناپذیر است. در اثر شکستن شیشه‌ی جلویی فرمان اعلام حریق به دستگاه مرکزی اعلام می‌شود. در این مدل شیشه‌ی محافظ ضدآب است تا از نفوذ آب و رطوبت در شرایط نامطلوب محیطی جلوگیری شود.

مدل ZI-CP 95: این مدل شستی بر خلاف دو مدل قبلی از نوع برگشت‌پذیر است و قابلیت ریست کردن دارد.

سیستم آدرس‌پذیر:

سیستم‌های آدرس‌پذیر زیتکس نیز شامل تجهیزات زیر می باشد:

  • انواع دتکتورها (دود، حرارت و ترکیبی)
  • کنترل پنل متعارف
  • شستی‌ 
  • آژیر و فلاشر
  • ریموت اندیکاتور

 قابلیت‌های فوق‌العاده‌ی پنل آدرس‌پذیر زیتکس این سیستم را برای پروژه‌های صنعتی و بزرگ مناسب ساخته است. در سیستم‌های آدرس‌پذیر امکان تعیین آدرس برای هر کدام از تجهیزات وجود دارد. آدرس‌های از پیش تعیین شده برای هر یک از تجهیزات، امکان شناسایی محل دقیق دتکتور یا شستی فعال شده را فراهم می‌کند و به این ترتیب سرعت رسیدگی به آن بسیار سریع‌تر خواهد بود.

دتکتور دودی آدرس‌پذیر:

دتکتور دودی آدرس‌پذیر زیتکس تنها در یک مدل تولید می‌شود. این دتکتور از نوع نوری (فوتوالکتریک یا اپتیکال) است و برای تشخیص دودهای سیاه و سفید حاصل از آتش گرفتن مواد شیمیایی، چوب، کاغذ و سایر مواد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دتکتور حرارتی آدرس‌پذیر:

این دتکتور همانند دتکتورهای متعارف زیتکس، هم به نرخ تغییرات دما حساس است و هم در صورت رسیدن دمای محیط به یک دمای از پیش تعیین شده، فعال می‌شود. این دتکتور از استاندارد EN 54 بهره می‌برد و بدنه‌ی ABS آن به حرارت و گرمای بالا مقاوم است.

دتکتور ترکیبی دود و حرارت آدرس‌پذیر:

سنسور استفاده شده در این دتکتورها تلفیقی از سنسورهای دودی و حرارتی است که امکان تشخیص دود و حرارت به صورت همزمان را فراهم می‌کند. سنسور دود و حرارت این دتکتور قابل تنظیم در سه کلاس تشخیصی متفاوت است که می‌توان آن را تنظیم کرد.

شستی آدرس‌پذیر:

شستی آدرس‌پذیر زیتکس از نوع برگشت‌پذیر است و از آن می‌توان در محیط‌های داخل ساختمان استفاده کرد. با وجود کلید ویژه می‌توان این شستی‌ها را ریست کرده و به حالت اولیه بازگرداند. شیشه‌ی محافظ این شستی از فعال شدن غیر ضروری آن جلوگیری می‌کند. همانند سایر تجهیزات، این شستی‌ها نیز قابلیت آدرس‌دهی اتوماتیک بر روی پنل آدرس‌پذیر دارند. بدنه‌ی این شستی نیز در برابر حرارت و ضربه مقاوم است. برای اطلاعات بیشتر در مورد شستی‌های متعارف و آدرس‌پذیر زیتکس به صفحه‌ی شستی اعلام حریق ها رجوع کنید.

 شما میتوانید انواع تجهیزات الکترونیکی را از فروشگاه برق نیما در لاله زار تهران، به صورت حضوری، تلفنی یا از طریق سایت خریداری نمایید.

اولین نفر باشید که دیدگاهش را می نویسد !

دیدگاه شما برای ما مهم است.